آرامش شبانه با بابونه چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت   
يكشنبه ، 11 ارديبهشت 1390 ، 07:52

گیاه بابونه گیاهی است کوچک ، دارای بویی معطر که در چمنزار و اراضی شنی می روید . بابونه از نظر طب قدیم ایران گرم وخشک است واز تقویت کننده های تلخ به حساب می آید .جالینوس حکیم آن را برای درمان تب ولرزهای نوبه ای به کار می برد.

 

وجود ترکیبات مفید در بابونه ، آن رابه گیاهی ارزشمند مبدل ساخته است ، به طوری که از دیرباز مصرف آن متداول بوده وامروزه نیز مطالعات زیادی در مورد آن صورت می گیرد . این گیاه اثرات ویژه ای به افراد دیابتی دارد ، بدان جهت که می تواند باعث کاهش قابل توجه قند خون (حدود 25درصد ) وهمچنین بهبود کنترل نوسانات قند خون که علت عمده بروز عوارض دیابت از جمله مشکلات چشمی ، کلیوی وعصبی است، شود این گیاه سبب بهبود عملکرد دستگاه های مختلف بدن نیز می گردد .

تاثیر بابونه بر سیستم عصبی

بنابر نتایج مطالعات ، بابونه اثر مهاری بر اختلالات اضطرابی وعصبی دارد . این گیاه حاوی ترکیباتی است که سبب آرامش می شوند . این ترکیبات بر همان بخش مغز که داروهای ضد اضطراب اثر می گذارند ، موثر می باشند فلاوونوئیدی به نام آپی جنین ، یکی از این ترکیبات ضد اضطراب است که تاثیر آن بر گیرنده های مغز شبیه اثر داروهایی مانند والیوم می باشد ، ولی بر خلاف آنها اعتیاد آور نیست .

از طرف دیگر بابونه سبب افزایش اسید آمینه گلایسین دربدن می شود. این اسید آمینه آرامبخش عضلات واعصاب است ، بنابراین به افرادی که از بی خوابی ویا مشکلات عصبی رنج می برند ، توصیه می شود ده دقیقه قبل از خواب یک فنجان بابونه به صورت دم کرده مصرف نمایند ، زیرا اثرات آرامبخشی ملایم آن سبب داشتن خوابی راحت می گردد. این گیاه خاصیت شبیه بنزودیازپینی دارد. بنزودیازپین ها داروهایی هستند که به طور گسترده برای درمان اضطراب وبی خوابی به کار می روند .

تاثیر بابونه بر پوست

برای بهبودی اگزما و زخم های پوستی استفاده از بابونه به صورت کرم ولوسیون می تواند اثر بخش باشد .

تاثیر بابونه بر سیستم گوارش

بابونه گیاهی است که اثر آن بر سیستم گوارش حائز اهمیت می باشد واز آن به صورت جوشانده یا عرق جهت تقویت معده ، تسکین درد های گوارشی ، ضد عفونی نمودن معده واز بین بردن التهاب معده استفاده می شود .

این گیاه برای درمان زخم معده نیز مفید است . مصرف بابونه همچنین باعث ترشح شیره گوارشی می گردد.

فلاوونوییدهای موجود در بابونه از طریق تاثیر بر متابولیسم اسفنگولیپیدها وسرامیدها ، اثرات حفاظتی برای کبد دارند واز تخریب سلول های کبدی جلوگیری می کنند .

بابونه در بیماریهای التهابی و عصبی روده ، سبب کاهش نفخ شکم می گردد. این گیاه به عنوان داروی ضد آماس وضد اسپاسم ، ممانعت کننده از تهوع واستفراغ است ، در اسهال حاد مخصوصا ویروسی دوره اسهال را کوتاه می کند وباعث بهبود فلور میکروبی روده می گردد .

این گیاه حاوی مقادیر زیادی موسیلاز(لعاب ) است که جهت بهبود زخم و درد گلو مفید می باشد.

تاثیر بابونه برکلسترول خون

گیاه بابونه حاوی مقادیر زیادی از فیتواسترول هاست . فیتواستول ها ( استرول های گیاهی ) تر کیباتی مشابه کلسترول هستند که به طور طبیعی در گیاهان وجود داشته ، جذب پایینی دارند وبا جذب کلسترول تداخل می کنند .فیتواستول ها در دهه اخیر به عنوان عامل طبیعی کاهش دهنده کلسترول LDLخون شناخته شده اند . بنابراین گیاه بابونه می تواند اثر کاهش دهنده بر کلسترول خون داشته باشد ودرنتیجه از بروز بیماری های قلبی – عروقی جلوگیری نماید .

اثرات آنتی اکسیدانی وضد التهابی بابونه

امروزه در محیط اطراف ما اکسیدان ها به فراوانی وجود دارند که برای سلامتی بسیار مضر هستند ، بنابراین باید با مصرف آنتی اکسیدان ها ، بدن را در مقابل این اکسیدان ها محافظت نمود .

بابونه به خاطر داشتن فلاوونوییدها خاصیت آنتی اکسیدانی دارد . این ترکیبات با احاطه کردن رادیکال های آزاد که سبب تخریب سلول ها می شوند ، بدن را از آسیب های ناشی از رادیکال ها حفظ می کنند .

از طرف دیگر فلاوونوییدها و روغن های گیاهی موجود در بابونه با مهار آزاد سازی مواد التهاب زا در بدن ، از بروز التهاب نیز جلوگیری می کنند.

تاثیر بابونه بر سیستم ایمنی

بابونه به خاطرداشتن هتروپلی ساکاریدها که سبب تحریک فعالیت دفاعی گلبول های سفید خون می شوند ؛ اثر تقویت کنندگی بر سیستم دفاعی دارد . مصرف منظم این گیاه سیستم دفاعی بدن را به طور طبیعی تقویت می کند ودر نتیجه مقاومت بدن رادر مقابل ویروس ها از جمله ویروس سرما خوردگی و همچنین عفونت ها بالا می برد . بدین منظور نوشیدن 3 فنجان بابونه دمکرده در روز می تواند اثربخش باشد .

موارد منع مصرف بابونه

- بابونه رقیق کننده خون (ضد انعقاد ) می باشد که به دلیل وجود مقادیری از کومارین در این گیاه است . کومارین باسایر رقیق کننده های خون از جمله داروی وارفارین تداخل می نماید ، بنابراین مصرف این گیاه در افرادی که داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند ، باید با احتیاط صورت گیرد ، زیرا این گیاه اثر این داروها را افزایش می دهد.

- افرادی که دچار آلرژی هستند نیز باید این گیاه را با احتیاط استفاده نمایند .

- استفاده از گل بابونه برای زنان باردار جایز نیست ، زیرا ممکن است سبب سقط جنین در ماه های اول بارداری شود.

نکات مهم :

- برگ بابونه حاوی مواد شیمیایی است که سبب کاهش درد های قاعدگی می شود .

- بابونه خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و باعث دفع سموم می شود .

- این گیاه اثراتی در خرد کردن سنگ مثانه دارد .

- از گل بابونه در دفع سنگ کلیه استفاده می شود .همچنین از عفونت های تنفسی منجر به کاهش التهاب مجاری تنفسی می گردد.

- برگ بابونه زود هضم است و باعث زیاد شدن ادرار ، عرق و افزایش شیر مادران می شود.

جمع بندی

بابونه خواص تغذیه ای مناسب و پیشگیری کننده از برخی بیماری ها دارد ، ولی جایگزین تغذیه صحیح ویا استفاده از داروهای مورد استفاده در بیماران نمی شود ، لذا توصیه می شود گاهی مقداری از دمکرده این گیاه نوشید ه شود .

 

ارسال نظرات


کد امنیتی
بازنشانی

Powered by: OstourehPardaz
Host by:IR Host CO